ПРАВИЛНИК
ЗА ВЪТРЕШНИЯ РЕД В ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ
с адрес гр. София, община „Младост”, ж.к. „Младост”бл. 364, вх. 4
(във връзка с чл. 11, ал. 3 от Закона за управление на етажната собственост)
I. Общи положения
Чл.1. Този правилник урежда отношенията между собствениците на имоти в сградата в режим на етажна собственост, намираща се в гр. София, район „Младост”, ж.к. ”Младост” блок 364, вход.4, по повод установяването, поддържането и контрола по спазването на вътрешен ред в сградата, поддържането на общите части на сградата и предвиденото по проект техническо оборудване към нея.
Чл.2. Собствениците на самостоятелни обекти в сградата, членовете на техните семейства, наемателите и членовете на техните семейства, както и посетителите са длъжни стриктно да спазват разпоредбите на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) и този правилник, по повод упражняване на правата и изпълнението на своите задължения.
Чл.3.Изпълнението на актовете на органите на Етажната собственост, включително обжалването им се осъществява по реда, предвиден в ЗУЕС.
II. Управление на Етажната собственост
Чл. 4. Органи на Етажната собственост (ЕС) са:
1. общо събрание;
2. управителен съвет(УС).
3. контролен съвет(КС).
Чл.5(1) Общото събрание на ЕС може да приема решения по всички въпроси, касаещи вътрешния ред, ползването и поддържането на общите части и др., включително (но не изчерпателно):
1. за приемане, изменение и допълване на правилника за вътрешния ред;
2. за избор и освобождаване на членове на управителния съвет, главен касиер, членове на контролния съвет;
3. определя размера на паричните вноски за разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата, размера на паричните вноски във фонд ,,Ремонт и обновяване", приемане на годишен бюджет за приходите и разходите и одобряване на годишните отчети на управителния съвет, както и на контролния съвет;
4. за извършване на ремонти, реконструкции, преустройства и други дейности в общите части на сградата, включително и по изпълнение на предписаните мерки в доклада към техническия паспорт, или на други предписания на компетентните органи.
5. за изменения в плана за извършване на ремонти, когато се налагат непредвидени разходи/или да упълномощи УС да извършва такива при единодушно решение на УС с лимит за един ремонт и обща сума, съгласно приетия годишен бюджет на ЕС;
6. за отдаване под наем на общи части, възлагане на дейности по поддържането на общи части на сградата на юридическо или физическо лице срещу възнаграждение, като определя и конкретните правомощия на управителния съвет, които могат да бъдат възложени за изпълнение на тези лица.
(2) Общото събрание не може да откаже приемане на решение за извършване на разходи, които са необходими за поддържането или за възстановяването на общите части на сградата.
Чл.6.(1) Общо събрание на ЕС се провежда най-малко един път годишно.
(2) При организацията, свикването, провеждането и обявяването на взетите решения от Общото събрание се прилагат съответните разпоредби на ЗУЕС.
Чл.7.(1) Изпълнителен орган на етажната собственост е управителния съвет.
(2) Управителният съвет се състои от 3 членове, които се избират за срок от една година.
(3) Членовете на управителния съвет избират от своя състав председател.
Чл.8. По отношение функционирането и правомощията на УС, както и при избор на нов УС се прилагат съответните разпоредби на ЗУЕС.
Чл.9.(1) Контролен съвет се избира за срок от две години и притежава правомощията, посочени в чл. 24 на ЗУЕС.
(2) Контролният съвет се състои от 3 членове, които избират от своя състав председател.
Чл.10.При смяна на председателя на УС, съхраняваните документи, както и наличните финансови и други средства, включително банкови сметки и банкови карти се предават с Приемателно-предавателен протокол, който се приподписва от председателя на контролния съвет.
ІІІ. Ремонт, обновяване и поддържане на общите части от сградата:Чл.11 Отчитайки спецификата на сградата, за поддръжка, ремонт и обновяване, като общи части на сградата се считат:
(1) по отношение на всички собственици на обекти в нея:
1.Общите части в мазето и частите от общата електропреносна, топлопреносна, водоснабдителна и канализационна инсталации в него;
2.Стълбището от 1 етаж до асансьорното помещение на тавана и осветителната му инсталация ;
3. Асансьорните инсталации, заедно с помещението обслужващо същите на тавана;
4. Етажните площадки на 1 и 15 етаж заедно с осветителните им инсталации;
5. Обособените общи помещения на 1 етаж и оборудването в тях: за електротабло; телефонно табло; табло от асансьорната инсталация; жилищна стая с баня и WC за отдаване под наем; портиерна.
6. Общите части в таваните и частите от общата електропреносна, топлопреносна, водоснабдителна, канализационна и вентилационна инсталации във всички тавански помещения;
7. Покрив – на всички нива;
8. Общите части от електропреносната, водоснабдителната и топлопреносната системи преминаващи през етажните площадки.
9. Прилежащите площи на входа от северната и южната страна на блока.
(2) по отношение на собствениците на обекти на отделните етажи се считат:
1. Етажните площадки на съответните етажи, включително и етажните врати;
2. Обособените остъклени помещения на съответните етажи.
3. Частите от осветителната инсталация обслужваща съответния етаж.
Чл.12.(1)Поддръжката на етажните площадки и осветлението им, без 1 и 15 етаж се извършва по инициатива и със средства на живущите на етажа;
(2) Поддръжката и ремонта на частите от общата водопроводна, канализационна, топлопреносна и вентилационна инсталация, намираща се в обектите - лична собственост, се извършва по договореност между собствениците на съседни обекти и с техни средства;
(3) Категорично се забранява прекъсването на общата водопроводна, канализационна, топлопреносна, димоотводна и вентилационна инсталации, намираща се в обектите - лична собственост.
(4) Поддръжката и ремонта на фасадата се извършва със средства на живущите в прилежащите апартаменти, при възникнала необходимост – откъртена или напукана мазилка или други нарушения на целостта й;
(5) От касата на етажната собственост се заплащат всички разходи по поддръжка и ремонт на общите части непосочени в ал. 1, 2 и 4.
Чл.13.(1) Съгласно проектирането на сградата и пускането й в първоначална експлоатация, същата е от топлофициран тип с външно топлоподаване. Захранването става с общи вертикални щрангове през самостоятелните обекти.
(2) При отказ от ползване на топлоенергия за отопление и подгряване на вода от собственик на отделен обект се извършва механично прекъсване на отклонението за съответния обект, без да се нарушава топлоподаването към останалите обекти.
(3) Поддържането на общата част от топлопреносната инсталация, минаваща през самостоятелния обект по ал. 2, се извършва съгласно Чл.12, ал. 2
(4) Собствениците на обекти с прекъснато топлоснабдяване не могат да откажат достъп в същите за периодични проверки от страна на УС или КС на ЕС.
ІV. Бюджет на етажната собственост, приходи и разходи.
Чл.14. (1)Бюджет на ЕС се изготвя от УС за една календарна година и се приема от общото събрание.
(2) Бюджетът се разделя на две осонвни сметки:
1. Сметка 1 - средства за консумативни разходи и разходи за текущо поддържане на общите части;
2. Сметка 2 - средства за Фонд "ремонт и обновяване".
(3) В бюджета на ЕС се определят:
1. Начина на формиране на приходите по Сметка 1 и Сметка 2
2. Размера на вноските от живущите в отделните обекти.
3. Реда за заплащане труда на председателя на УС, главния касиер, лице по поддръжката на общите части и чистача.
Чл.15.(1) Общото събрание на ЕС избира главен касиер на ЕС.
(2) Собствениците и живущите в обектите на отделните етажи, избират по между си на ротационен принцип касиер на съответния етаж, който събира парите от етажа и ги отчита в специална тетрадка на главния касиер на ЕС.
(3) Главния касиер, срещу заплащане в размер определен от общото събрание, събира парите от етажните касиери и наеми за общи части, извършва всички необходими плащания за разходи извършени по отношение на общите части на ЕС, съгласно Чл.11, ал.1. и води отчет на събраните приходи и извършените разходи.
(4) При забавяне на плащанията дължими от живущите в отделните обекти с повече от 1 месец се дължат лихви в рамер на 3%
Чл.16. (Изм. с решение на общото събрание от 28.1.2019 г.)
Собственик, ползвател или обитател на самостоятелен обект, за който е предвиден отделен вход, заплаща разходите за управление и поддържане на общите части съгласно чл. 51, ал. 6 от ЗУЕС.
Чл.17. Освобождават се от заплащане на консумативни разходи за асансьор обитателите на жилища до третия етаж, при съгласие на всички собственици от съответния етаж и осигуряване на фактическа невъзможност за ползване на асансьора от тях.
V. Установяване и спазване на вътрешния ред в сградата
Чл.18.(1)Обитателите и посетителите в сградата използват техническото оборудване в сградата, като асансьори, отоплителна инсталация, електрическа инсталация и т.н., както и прилежащата към ЕС площ, в съответствие с този правилник и специалните указания и инструкции за тяхната експлоатация и стопанисване.
(2) При констатиране на аварии, повреди и/или разрушаване на инсталирано техническо съоръжение, части от сградата и/или прилежащата площ, незабавно следва да се уведомява председателя на УС на ЕС или друг член на управителните органи с цел ограничаване на щетите и своевременно възстановяване на повредите.
(3) По начина, описан в предходната алинея се действа и при констатиране на щетите в отделен апартамент, с цел изясняване на причините за тяхното настъпване, предприемане на действия по тяхното отстраняване и предотвратяване на повторна повреда, доколкото това е възможно.
Чл.19.Обитателите и посетителите са длъжни да не допускат замърсяване на общите части, местата за общо ползване и прилежащия терен около сградата. Ако определени дейности в тези пространства са предизвикали замърсяване, отпадъците трябва да се отстранят веднага след приключване на дейността.
Чл.20. Обитателите са длъжни да не допускат малолетни и непълнолетни членове на техните семейства или временно пребиваващи в жилищата им лица да извършват действия, които нарушават установените правила за вътрешния ред или водят до нанасяне на повреди в общите части на сградата.
Чл.21.(1) За поведението на посетителите, по повод спазване на установения с настоящия правилник ред, отговорност носят постоянните обитатели на етажната собственост.
(2) При повреждане на общи части, прилежаща площ или техническо оборудване от посетители, те носят солидарна имуществена отговорност с постоянните обитатели.
Чл.22. Председателят на управителния съвет е длъжен да осигури денонощно заключване на входните врати, както и функционирането на домофонна уредба и звънци.
Чл.23.Управителният съвет е длъжен да създаде организация (изготвя график и осигурява инструменти) за отстраняване на снега по тротоарите и прилежащите площи към сградите, както и премахването на ледените висулки и създаващите пречки за преминаване на пешеходци натрупвания от сняг.
Чл.24.Собствениците и наемателите са длъжни да спазват стриктно задълженията си в изпълнение на създадената по чл. 23 организация, съгласно уточнения график.
Чл.25. Председателят на управителния съвет или упълномощено от тях лице е длъжен да състави и води редовно Книга на собствениците по чл. 7 от ЗУЕС.
Чл.26.Собствениците на самостоятелни обекти в сградата са длъжни да осигуряват вписването на всички обитатели в техните обекти в Книгата на собствениците, в 15-дневен срок от началната дата на обитаването.
Чл.27.Забраняват се свиренето, пеенето, шумния говор и увеселения, използването на озвучителни системи, на перални и съдомиялни машини, извършването на производствени дейности и ремонтни работи, които нарушават спокойствието на останалите обитатели, във времето от 22 до 8 ч. сутринта и от 14 до 16 ч. следобед. Изключения се допускат само с разрешение на председателя на управителния съвет или на управителя.
Чл.28. Забраняват се ремонти с изместване, или пробиване на носещи стени.
Чл.29. Изтупването на килими и др. подобни се извършва само на определеното за тази цел место – лоста от северната страна на входа.
Чл.30.Забранява са поставянето на недобре закрепени предмети на балконите и прозорците, застрашаващи сигурността и създаващи опасност за живота и здравето на гражданите.
Чл.31.Забранява се хвърлянето на фасове от цигарии, възпламеняването на бомбички и други запалителни и избухливи предмети и смеси около сградата.
Чл.32. Не могат да се поставят вещи, строителни материали, леснозапалими опасни вещества, отпадъци и други предмети на стълбищните площадки, стълбите и други места за общо ползване. Използването на обособените помещения на етажните площадки от 3 до 15 етаж, става само със съгласието на останалите притежатели на обекти на етажа.
При натрупване на етажните площадки на вещи в повече от допустимото, когато същите по обем и състав надминават противопожарните и санитарни норми, УС на ЕС е длъжен да вземе необходимите мерки за отстраняването на проблема.
Чл.33. (1)Забранява се приютяването на бездомни кучета или други животни във входа, стълбищните площадки и другите общи части на сградата.
(2) Отглеждането на домашни животни (кучета, котки и др.) в самостоятелните обекти става в съответствие с изискванията на съответните нормативни актове, без да създават безпокойство на непосредствените си съседи;
(3) Във връзка с ал. 2, собствениците на кучета във входа са длъжни да спазват следните изрични правила:
§ да ги придвижват в асансьора и входа на каишка, плътно до себе си (или на ръце за малките кучета);
§ кучетата да се возят в асансьора придружени от собствениците, отделно от останалите живущи във входа;
§ при ползването на асансьора да се дава предимство на хората пред кучетата;
Чл.34. Не се разрешава изливането на вода и изхвърлянето на отпадъци, както и директното отвеждане на дим и газове през прозорците, балконите и стълбищата на сградата.
Чл.35.(1)Забранява се изхвърлянето в канализацията на вещи, строителни материали, отпадъци, течни опасни вещества, нефтопродукти и други неща, които могат да я запушат , или разрушат.
(2) В случай на установяване на причинителя на запушването или повреждането на канализацията, разноските за възстановяването й са изцяло за негова сметка.
Чл.36.Забранява се в таваните и мазетата да се съхраняват лесно запалими материали, ако не са спазени противопожарните правила.
Чл. 37 Монтирането на бойлери да става от лицензирани фирми.
Чл. 38 Забранява се пушенето в асансьора.
Чл. 39 Алеята от вход 4 на бл. 364 до улица „Полк. Владимир Серафимов” е основен авариен вход и изход при пожар, стихийни бедствия и други спешни ситуации, поради което се забранява паркирането на нея, освен в случаите за кратки товаро-разтоварни дейности.
IV. Контрол и наказания
Чл.40. Собственик или обитател в сградата, който наруши правилата за вътрешния ред в етажната собственост, установени с този правилник, и създаде безпокойство, по-голямо от обичайното, за другите собственици и обитатели, се наказва с глоба от 50 до 150 лв., когато е физическо лице, или от 200 до 500 лв., когато е юридическо лице.
Чл.41. Налагането и събирането на глобите и обжалването на решенията за тяхното налагане се извършват по реда на чл. 57 от ЗУЕС.
V. Заключителни разпоредби
§1. Настоящият Правилник е разработен по примерен правилник, изготвен от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и е адаптиран към специфичните особености на етажна собственост и утвърдилата се практика в последните години.
§2. Настоящият Правилник е приет от Общото събрание на етажната собственост, проведено на 26.1.2011 г.
УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ:
Председател на УС: …………………………
Членове: 1. …………………………
2. ………………………...